HIK Elektronikus Felsőoktatási Tankönyv- és Szakkönyvtár
A Kempelen Farkas Felsőoktatási Digitális Tankönyvtár/vagy más megjelenítő által közvetített digitális tartalmat a felhasználó a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. tv. 33. paragrafus (4) bekezdésében meghatározott oktatási, illetve tudományos kutatási célra használhatja fel. A felhasználó a digitális tartalmat képernyőn megjelenítheti, letöltheti, arról elektronikus adathordozóra vagy papíralapon másolatot készíthet, adatrögzítő rendszerében tárolhatja. A Kempelen Farkas Felsőoktatási Digitális Tankönyvtár/vagy más megjelenítő weblapján található digitális tartalmak üzletszerû felhasználása tilos, valamint kizárt a digitális tartalom módosítása és átdolgozása, illetve az ilyen módon keletkezett származékos anyag további felhasználása.

17.8.3. Bézier-görbe néhány tulajdonságai

  • A Bézier-görbe a kontrollpontjai affin transzformációjával szemben invariáns. Ez következik a de Casteljau-féle előállításból. Ezen tulajdonságot kihasználva, a görbe affin transzformációja (Pl.:eltolás, elforgatás, tükrözés, skálázás, párhuzamos vetítés) esetén elég a kontrollpontokra végrehajtani a transzformációt, mivel a transzformált pontok által meghatározott Bézier-görbe megegyezik az eredeti görbe transzformáltjával. De centrális vetítésre nézve nem invariáns.

  • Ha

    , akkor a Bezier görbe kontrollpontjainak konvex burkán belül van.

A Bézier-görbe kontrollpontjainak konvex burkán belül marad

  • A Bézier-görbe az első és utolsó kontrollponton áthalad.

  • A Bézier-görbe „szimmetrikus”, azaz a és a pontok ugyanazt a görbét állítják elő.

  • Ha akkor a Bézier-görbe kezdő- és végérintője:

.

Tehát a kezdő és a végpontban az érintők tartó egyenese a kontrollpoligon oldalai.

A Bézier-görbe és érintői

esetén az érintővektorok harmadát felmérve

  • A görbe globálisan változtatható, azaz, ha megváltoztatjuk egy kontrolpontjának a helyzetét, akkor az egész görbe alakváltozáson megy keresztül. Bebizonyítható a Bernstein-polinomok tulajdonsága alapján, hogy a esetén a kontrollpontnak a

    paraméterértéknél van legnagyobb hatása a görbe alakjára. Ez utóbbi tulajdonságot nevezik úgy, hogy a görbe pszeudolokálisan változtatható. Tehát a Bézier-görbe alakváltozása jól prognosztizálható.

  • A polinominális előállításból jól látható, hogy

    pontokat, azaz n+1 pontot n-edfokú görbével approximál, azaz a kontrollpontok számának növekedésével nő a poligon fokszáma is.